Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii
podle Magdaleny Dobromily Rettigové
                                                                                                     Litomyšl 19. - 20. května 2018

Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii podle Magdaleny Dobromily Rettigové

21. - 22. května 2016

Popáté se sešli gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně. Tato národní buditelka, básnířka, spisovatelka a autorka slavné Domácí kuchařky v Litomyšli pobývala posledních jedenáct let svého života a je na zdejším hřbitově pochována. Městské gastroslavnosti k poctě největší z litomyšlských žen jsou inspirovány zejména jejím stále moderním přístupem, když hospodyňky učila, aby ve vaření nepodléhaly stereotypu, experimentovaly, radovaly se z pečlivého servírování a vaření se stalo jejich zálibou.


Téma 5. ročníku:

„Hromový kořen, jinak řečený špargl“

Hromový kořen, špargl, dnes nejčastěji chřest si naši předkové vychutnávali už před naším letopočtem, zároveň jej užívali i jako lék. Ve středověku byl pěstován především ve francouzských klášterech, oblíbil si jej král Ludvík XIV. a „points d’amour“ aneb „špičky lásky“, nazývané tak pro jejich falický tvar a údajné afrodiziakální účinky, nesměly chybět na žádné královské hostině. Později se chřest rozšířil do celého světa a velmi se mu dařilo i na našem území. Dobře jej znala a běžně připravovala také Magdalena Dobromila Rettigová. Pro socialistickou zemědělskou velkovýrobu ve dvacátém století však jeho pracné pěstování nebylo dostatečně efektivní, navíc měl ideologický přídech potraviny pro buržoazii a tak chřest u nás prakticky vymizel. Česká kuchyně se k této lahůdce vrací teprve nyní a litomyšlské gastroslavnosti, pořádané v období jeho vrcholící sezóny, chtěly ukázat rozmanitost použití, chutí, tradičních i nových receptů a představit české pěstitele.

 

Pozvánka na 5. ročník

 

 

Videoreportáž CMS TV z 5. ročníku

 

 


 

Ochutnávání kulinářského umění restaurací – Gurmánská pouť

13260005_1294352010580142_547686430446869404_nGastronomické slavnosti pomyslně odstartovala Gurmánská pouť. Od 16. do 20. května mohli návštěvníci v zúčastněných restauracích z Litomyšle a okolí ochutnávat speciální "rettigovské" menu a sbírat tak razítka na soutěžní kartu. Do Gurmánské pouti se zapojilo celkem devět restaurací. Všech devět razítek nestihl nasbírat nikdo, ale nejvíce - osm - nasbírala jediná poutnice, slečna Veronika Vašíčková. Vyhrála tak 2 vstupenky na koncert Proměny skupiny Čechomor, konaný v rámci festivalu Smetanova Litomyšl 28. června.

 


 

Rettigová znovu ve škole

IMG_1255Ve stejnou dobu probíhala také soutěž Rettigová znovu ve škole, která měla povzbudit malé strávníky v litomyšlských školních jídelnách, aby se ne nebáli vyzkoušet méně známé pokrmy. Také děti sbíraly razítka, a protože skoro všechny odevzdané soutěžní karty byly razítek plné, o vítězi soutěže rozhodl při sobotním Gastrofestivalu los. Šťastný výherce, osmiletý Adam Škeřík  z I. základní školy, získal poukaz k návštěvě ZOO ve Dvoře Králové i s ubytováním pro celou rodinu (2 dospělí a 2 děti). Dalších 10 dětí získalo vstupenku do ZOO Dvůr Králové nad Labem. Pro všechny zúčastněné děti přichystala společnost Scolarest obří dort, který vítěz 21. května slavnostně nakrojil.


 

Šparglvečeře Na Sklípku

20160518_173135_resize18. května uspořádala chřestovou galavečeři Hospůdka Na Sklípku. Ta se v pět hodin zcela zaplnila. Podávaly se vybrané lahůdky, každý chod se snoubil s vínem. Hosté mohli ochutnat Roastbeef se salátem z chřestu, manga a ředkviček, omáčka vinaigrette jako předkrm, následoval Chřestový krém s praženými pistáciemi a medvědím česnekem, hlavním chodem bylo Telecí maso na černém pivu a chřestový nákyp s cuketou a jako dezert se podávaly Marinované jahody s chřestovo-rebarborovou pěnou a mátovou oplatkou. 

Sobotní gastrofestival

IMG_1013Gastroslavnosti vrcholily sobotním programem. Vše začalo Poctou M. D. Rettigové u jejího pomníku na litomyšlském hřbitově. Vzápětí již na Smetanovo náměstí dorazil průvod kuchařů a mohl tak začít celodenní maraton vaření z chřestu na pódiu.

 

 

 

 


IMG_1095S moderátorem Ivanem Vodochodským se na pódiu potkali Bc. Miroslav Kubec, prezident AKC ČR, Pavel Kudrna, ředitel ČRo Pardubice, Pavel Buchwaldek, šéfkuchař restaurace Zlatá Praha a jeho kolega Tomáš Vaníček, herečka a autorka knihy Markéta vaří Rettigovou Markéta Hrubešová a další hosté. Rozhodně se vyplatilo sedět v prvních řadách před pódiem, návštěvníci ochutnávali lahůdky, které na pódiu Ivan Vodochodský se svými hosty připravil.

 

 


 

Soutěž odborných škol

IMG_1559Po celý den probíhala v přilehlém stánku soutěž odborných škol, vždy dvojice studentů musela ve stanoveném čase připravit pokrm podle ročníkového tématu. V letošním roce soutěžilo 7 týmů. Titul Champion Gastronomických slavností M. D. Rettigové 2016 si vysloužili Kateřina Lomnická a Ondřej Beneš z Labské hotelové SOŠ a SOU Pardubice. Získali knihu s věnováním od Zdeňka Pohlreicha a Markéty Hrubešové, diplom, licenci do kurzu „Kulinářské umění“ a všichni soutěžící dostali věcnou odměnu od firmy Orion (ORION český obchod pro domácnost) a dárkovou tašku od firmy Mach. Věcné dárky přivezla také Ing. Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, která převzala nad Gastronomickými slavnostmi záštitu.


 

Soutěž Svíčková OPEN

DSC_6241O nejlepší svíčkovou se na našich Gastroslavnostech už soutěžilo při prvním a druhém ročníku. Již podruhé se ale uskutečnila soutěž Svíčková OPEN dle propozic AKC ČR - Východní Čechy - Chuť Česka, což znamená, že mohl soutěžit kdokoli! Stačilo se jen předem přihlásit a ve stanovený čas donést alespoň tři litry omáčky bez masa a knedlíků. Vítězové byli dva, z hlasování odborné poroty a z hlasování návštěvníků. Sešlo se 12 vzorků omáčky a dle slov návštěvníků byla opravdu každá docela jiná. Hodnocení samozřejmě probíhalo anonymně, dle hodnocení odborné poroty zvítězil vzorek č. 1 – Jan Žďárek z Vysokého Mýta. Toto vítězství bylo o to cennější, že pan Žďárek zvítězil také dle hlasování návštěvníků. Výherce získal roční předplatné časopisu Gurmet, kurz „Kulinářské umění“, knihu od AKC a kurz vaření s Ondřejem Slaninou od Hungry Town. 


 

O kotlík starosty Litomyšle

DSC_6110Na Toulovcově náměstí opět voněly kotlíkové guláše. Soutěžilo se o kotlík starosty Litomyšle a se svými recepty se přihlásilo jedenáct týmů. Každý si vyzdobil stánek po svém, i to porota hodnotila. I zde se vyhlašovali dva vítězové. Z hodnocení odborné poroty vzešel vítězný tým Venézia Gulage Team, který převzal kotlík z rukou pana starosty Radomila Kašpara. Diváci ocenili tým Jednotka G*3* složený ze studentů SOŠ a SOU Polička.

 

 


 

Program pro děti

DSC_6000Jen pro děti byl vyhrazen celý jeden obří stan na Smetanově náměstí. Celý dětský program byl samozřejmě zaplněn výhradně kulinářskými kratochvílemi! Nejšikovnější děti si mohly vyzkoušet carving, ozdobné vyřezávání ovoce. Studenti SOŠ a SOU Polička učili děti péct a zdobit malé chuťovky, ale také míchat drinky, JaJa s dětmi zdobila pravý Pardubický perník. Všechny děti dostaly malou zástěrku s logem slavností a jako odměnu za své kuchařské začátky také sladké bonbónky.

 


 

Valašský hodokvas

IMG_1589Po kuchařském maratonu se pódium změnilo ve valašskou náves, na které vystoupil Soubor lidových písní a tanců RADHOŠŤ z Rožnova pod Radhoštěm. Ve vedlejším stanu nabízel místostarosta Michal Kortyš Valašskou kuchyni. V nabídce: Haferové knedlíky s perníkem a máslem, Houbový kuba, Zemákové knedle napchané uzeným, Pohankové placky s uzeným, Pohančená kaša s trnkami, medem a vlašskými ořechy  a nechyběla ani škvarková pomazánka. Večer zakončila Saframetská kapela z vysokého Mýta pod vedením Mgr. Heleny Vedralové.


 

Nedělní „sousedská“ husička

a soutěž O nejlepší bábovku

IMG_1606Nedělní program byl už spíše sladkou tečkou, a to doslova. Po tradičním husím stehnu s knedlíky a zelím na stoly hodovníků přistálo 57 bábovek, ze kterých předtím odborná porota vybrala tu nejkrásnější, nejchutnější a také samozřejmě celkově nejlepší. Ani jedna bábovka nebyla podobná druhé! Každý soutěžící dostal celoroční předplatné MF DNES, tři vítězné pak ještě roční předplatné časopisu Gurmet, licenci internetového kurzu vaření „Kulinářské umění“ a věcné ceny od firmy Orion (ORION český obchod pro domácnost). Spoluautorky celkově nejlepší bábovky Petra a Veronika Sedláčkovy získaly navíc knihu od AKC ČR a také kopu vajec od firmy Mach. Ceny předávali porotci soutěže, prezident AKC ČR Bc. Miroslav Kubec a Petr Němeček, zástupce AKC ČR, pobočka Východní Čechy.

DSC_6800Půlkilových husích stehen bylo vydáno 376, polovičních porcí 160, celkem tedy na Smetanově náměstí v jednu chvíli usedlo ke stolu 536 strávníků. K dobré chuti vyhrávala TŘebáňská HUdební SKupina TŘEHUSK a zapěl Sbor paní a dívek.

 

 

 


 

Fotogalerie 5. ročníku 2016

Sobotní gastrofestival

 

AKCpng